علمی

آیا ویتامین D در مقابله با کرونا موثر است؟

به نظر می رسد میزان ویتامین D در میزان مرگ و میر COVID-19 نقش دارد

بیمارانی که کمبود شدید ویتامین D دارند ، دو برابر بیشتر از افراد دچار عوارض اساسی می شوند

محققان پس از مطالعه داده های جهانی ازروی کروناویروس جدید (COVID-19) ، یک رابطه قوی بین کمبود شدید ویتامین D و میزان مرگ و میر را کشف کرده اند.

این تیم تحقیقاتی به سرپرستی Northwestern University، تجزیه و تحلیل آماری از داده ها از بیمارستان ها و کلینیک های سراسر چین ، فرانسه ، آلمان ، ایتالیا ، ایران ، کره جنوبی ، اسپانیا ، سوئیس ، انگلستان (انگلیس) و ایالات متحده انجام داده است.

محققان خاطرنشان كرده اند كه بيماران كشورهايي كه ميزان مرگ و مير بالاي COVID-19 مانند ايتاليا ، اسپانيا و بريتانيا را دارند ، در مقايسه با بيماران كشورهايي كه به شدت تحت تاثير قرار نگرفتند ، سطح ويتامين D كمتري داشتند.

 

 

محققان هشدار می دهند این بدان معنا نیست که همه – خصوصاً آنهایی که کمبود شناخته شده ای ندارند – باید مکمل ها را شروع کنند.

 

وادیم بکمن ، که هدایت این تحقیق را بر عهده داشت ، گفت: “در حالی که فکر می کنم برای مردم مهم است که بدانند کمبود ویتامین D می تواند در مرگ و میر نقش داشته باشد ، ما نیازی به تجویز ویتامین D بر روی همه نداریم.” “این نیاز به مطالعه بیشتر دارد  . داده ها همچنین ممکن است مکانیسم مرگ و میر را روشن کنند که در صورت اثبات ، می تواند منجر به اهداف درمانی جدید شود.”

 

این تحقیق در MedRxiv ، موجود است.

Backman استاد والتر دیل اسکات مهندسی زیست پزشکی در دانشکده فنی مهندسی مک کورمیک ، همکار تحقیقاتی او در آزمایشگاه Backman ، اولین نویسنده مقاله است.

 

Backman و تیمش پس از توجه به تفاوت های غیرقابل توضیح در میزان مرگ و میر COVID-19 از کشور به کشور دیگر ، به بررسی میزان ویتامین D  متقاعد شدند. برخی از افراد فرض کرده اند که اختلاف در کیفیت مراقبت های بهداشتی ، توزیع سن در جمعیت ، میزان آزمایش و یا عوامل مختلف ممکن است مسئول باشد. اما Backman همچنان تردید داشت.

 

بکمن گفت: “به نظر نمی رسد که هیچ یک از این عوامل نقش مهمی داشته باشند.” “سیستم مراقبت های بهداشتی در شمال ایتالیا یکی از بهترین ها در جهان است. تفاوت در مرگ و میر وجود دارد حتی اگر در یک گروه سنی مشابه قرار گیریم. در حالی که موانع آزمایش واقعاً متفاوت است ، اختلافات در مرگ و میر وجود دارد. کشورها یا جمعیتهایی را مشاهده کرد که نرخ آزمایش مشابه برای آنها اعمال می شود.

 

وی گفت: “در عوض ، ما با کمبود ویتامین D ارتباط معنی داری داشتیم.”

 

با تجزیه و تحلیل داده های بیمار در دسترس از سراسر جهان ، Backman و تیمش یک رابطه قوی بین سطح ویتامین D و Cytokine storm- یک بیماری بیش از حد التهابی ناشی از یک سیستم ایمنی بیش فعال – و همچنین ارتباط بین کمبود ویتامین D و مرگ و میر را کشف کردند.

 

دانشکش گفت: “Cytokine stormمی تواند به شدت ریه ها آسیب دیده و منجر به سندرم حاد تنفسی و مرگ در بیماران شود.” “این همان چیزی است که به نظر می رسد اکثر بیماران مبتلا به COVID-19 را از بین ببرد ، نه تخریب ریه ها توسط خود ویروس. این عوارض ناشی از برداشت اشتباه در سیستم ایمنی بدن است.”

این دقیقاً همان جایی است كه باكمن معتقد است كه ویتامین D نقش عمده ای دارد. ویتامین D نه تنها سیستم ایمنی ذاتی ما را تقویت می کند ، بلکه مانع از فعال شدن سیستم ایمنی بدن نیز می شود. این بدان معنی است که داشتن مقادیر سالم ویتامین D می تواند بیماران را در برابر عوارض شدید ، از جمله مرگ ، از COVID-19 محافظت کند.

 

باکمن گفت: “تجزیه و تحلیل ما نشان می دهد که ممکن است به اندازه کاهش نرخ مرگ و میر به نصف برسد.” “این مانع از انقباض ویروس بیمار نمی شود ، اما ممکن است عوارض را کاهش داده و از مرگ در افرادی که آلوده هستند جلوگیری کند.”

 

باکمن گفت این ارتباط ممکن است به توضیح اسرار بسیاری پیرامون COVID-19 کمک کند ، از جمله این که چرا کودکان احتمال کمتری دارند جان خود را از دست دهند. کودکان هنوز سیستم ایمنی اکتسابی کاملاً توسعه یافته را ندارند ، که خط دفاع دفاعی سیستم ایمنی بدن است و احتمالاً بیش از حد واکنش نشان می دهد.

 

بکمن گفت: “کودکان در درجه اول به سیستم ایمنی ذاتی خود تکیه می کنند.” “این ممکن است دلیل پایین بودن میزان مرگ و میر آنها را توضیح دهد.”

 

باکمن میگوید که توجه داشته باشید که افراد نباید مقدار زیادی ویتامین D مصرف کنند ، که ممکن است با عوارض جانبی منفی به همراه داشته  باشد. وی گفت: این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز دارد تا بداند چگونه می توان از ویتامین D به طور مؤثر در محافظت در برابر عوارض COVID-19 استفاده کرد.

 

باکمن گفت: “سخت است که بگوییم کدام دوز برای COVID-19 مفید است.” “با این حال ، واضح است که کمبود ویتامین D مضر است ، و با مکمل های مناسب به راحتی می توان برطرف کرد. این ممکن است کلید دیگری برای کمک به محافظت از جمعیت آسیب پذیر مانند بیماران آفریقایی آمریکایی و سالخوردگان باشد که شیوع ویتامین D را دارند.

 

باکمن مدیر مرکز ژنتیک فیزیکی و مهندسی نورث وسترن و مدیر دانشیار فناوری تحقیق و زیرساخت ها در مرکز جامع سرطان سرطان رابرت اچ لوری است.

 

منبع: Northwestern University

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *